Różnice między gruntową a powietrzną pompą ciepła
Pompa ciepła jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Pozwala na ogrzewanie domu bez ponoszenia wysokich kosztów. Oczywiście przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego systemu ogrzewania, warto rozważyć różne możliwości. Okazuje się, że różnice są bardzo istotne. Wyjaśnimy, na co najbardziej zwrócić uwagę przy wyborze pompy gruntowej lub powietrznej.
Powietrzna pompa ciepła
Jest to urządzenie, które wykorzystuje energię uzyskaną z powietrza. Ta pompa ciepła powinna być podłączona do układu grzewczego oraz hydraulicznego w domu. Dzięki temu zyskuje się zarówno ciepłą wodę, jak i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Plusem korzystania z pompy powietrznej jest brak konieczności wykonywania prac ziemnych. Wiele osób nie może sobie na nie pozwolić, dlatego ten rodzaj pompy to dla nich najlepszy wybór. Minusem pompy tego typu jest fakt, że jej efektywność jest zależna od temperatury powietrza.
Pompa ciepła z instalacją w gruncie
W przeciwieństwie do urządzeń wytwarzających ciepło z powietrza gruntowe pompy ciepła wymagają wykonania prac ziemnych oraz instalacji. Z tego względu chętni na ten rodzaj ogrzewania muszą przede wszystkim posiadać działkę. Trzeba pamiętać o zamontowaniu poziomego lub pionowego wymiennika ciepła, czyli kolektora gruntowego. Pompa powinna znajdować się jednak już wewnątrz budynku. Umieszczenie instalacji pod ziemią ma istotną zaletę. W okresie zimowym mamy pewność, że jej efektywność nie spadnie, co sprawia, że jest to doskonałe rozwiązanie. Niestety trzeba brać pod uwagę spore koszty eksploatacji.
Która opcja jest lepsza?
Planując montaż pompy ciepła, należy dokładnie przyjrzeć się ich rodzajom. Każdy z systemów różni się od siebie pewnymi elementami i ma inne wymogi instalacyjne. Zarówno powietrzna pompa ciepła, jak i gruntowa to bardzo dobra opcja. Każda z nich pozwala na oszczędności w domowym budżecie. Wybór powinien być zatem uzależniony głównie od możliwości finansowych inwestora i kwestii związanych z montażem.